Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu

Niedźwiedź 21a, 32-090 Słomniki

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Aktualności

Aktualności

 

8 maja Oddział Przedszkolny odwiedziła Pani Melania Kapelusz- autorka ksiażek dla dzieci. Każdy  miał możliwość dowiedzieć się na czym polega praca pisarza?, skąd sie biorą pomysły na kolejne tytuły książek? Na zakończenie były pytania oraz dedykacje o ksiązek a także rysowanie ulubionej postaci.

 

W tym samym dnia miała również miejsce prelekcja przeznaczona dla uczniów klas I-III dotycząca odpadów oraz recyklingu. Przypomnieliśmy sobie jak segregować śmieci oraz dowiedzieliśmy się jak można je przetworzyć i nadać im nowe życie.

W poniedziałek 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie pod kierunkiem  Pań : Doroty Maciejczyk oraz Renaty Natkaniec przygotowali program artystyczny upamiętniający historyczne wydarzenia. Reprezentacja Szkoły wraz ze sztandarem pojawiła się również na uroczystościach w Gminie Słomniki.

 

W piątek 23 marca w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu odbył się powiatowy konkurs historyczny zatytułowany „Synowie Niepodległej – Tadeusz Kościuszko – syn wolności”.

Zmagania powiatowe poprzedzone były eliminacjami szkolnymi, w których udział wzięli uczniowie szkół im Tadeusza Kościuszki w Proszowicach, Koniuszy, Racławicach oraz w Niedźwiedziu oraz uczniowie ze szkoły w Prandocinie, Słomnikach i Waganowicach.Najlepsi z tych szkół z wyjątkiem ostatniej wzięli udział turnieju zorganizowanym na wzór programu „Jeden z dziesięciu”, a ich wiedzę oceniało jury w składzie: dr Paweł Konieczny z Katedry Historii Nowożytnej w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Jacek Regucki – kierownik Centrum Obsługi Edukacji w Słomnikach, dyrektor  Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu Robert Pogan i wicedyrektor tejże placówki Barbara Bądkowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców Agata Pluta.

Koordynatorem i prowadzącą była Gabriela Blarowska, nauczyciel historii Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu. Ideą tego konkursu było zakończenie roku kościuszkowskiego i rozpoczęcie roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez  Burmistrza Gminy Słomniki oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W zmaganiach najlepsze okazały się uczennice z Niedźwiedzia Kinga Grzesikowska i Paulina Bibuła, drugie miejsce zajęła drużyna z Racławic, trzecie – uczniowie z Proszowic, a więc przedstawiciele trzech powiatów, które wzięły udział w konkursie.

WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
,,OZDOBA WIELKANOCNA” 

W KATEGORII KLAS 1-7 SP 

I miejsce – Natalia Zaręba – SP Prandocin

                    Aleksandra Rybińska – SP Niedźwiedź 

II miejsce – Klaudia Pawlik – ZSO Słomniki

                     Wiktoria Pędracka – SP Niedźwiedź 

III miejsce – Dawid Fortuniak – ZS Smroków

                       Ewa Gajdek -       SP Niedźwiedź 

WYRÓŻNIENIE: 

Dawid Rybiński – SP Niedźwiedź 

Tomasz Pułka – ZS Smroków 

Emilia Mariasz –  ZSO Słomniki
Martyna Wiorek – ZS Smroków 

Kamil Prostak  - SP Niedźwiedź 

Maciej Król – ZSO Słomniki

Aleksandra Musiał - SP Prandocin 

W KATEGORII ODDZIAŁÓW GIMNAZJUM 

I Miejsce – Michał Młyński – ZS Waganowice 

                     Kinga Grzesikowska – SP Niedźwiedź 

II Miejsce – Oliwia Mental – SP Prandocin 

                      Ilona Bentkowska – SP Niedźwiedź 

III Miejsce – Kamil Kubis – ZS Waganowice 

                       Wiktoria Kuśnierz – SP Prandocin 

WYRÓŻNIENIE :

Gabriela Bugaj – SP Niedźwiedź 

Wiktoria Mental – SP Prandocin 

Przemysław Cygan – ZS Waganowice 

Tomasz Majka – ZS Waganowice

WARSZTATY WIELKANOCNE

W tym roku w kolejne 2 czwartki marca spotykaliśmy się na wielkanocnych warsztatach plastycznych. Powstało bardzo dużo pięknych i oryginalnych ozdób świątecznych. Dzięki uprzejmości i przychylności Księdza Proboszcza Bronisława Pituły wszystkie ,,cudeńka" wystawione zostały na Kiermaszu Wielkanocnym pod kościołem w Niedźwiedziu 18 marca 2018r. 

Organizatorem akcji były panie : Barbara Bądkowska i Joanna Kramarz.   

Zbiórka dla schroniska w Krakowie

W naszej szkole pamiętamy także o zwierzętach przebywających w schroniskach. Uczennice klasy VIIa: Aleksandra Rusek, Karolina Tynor i Jagoda Ząbczyńska chętnie zainicjowały akcję oraz  zaangażowały się w  zbiórkę suchej karmy, konserw, zabawek oraz kocy dla zwierzaków. 

KIERMASZ CIAST DLA KUBUSIA 

           11 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji, w której zorganizowany został kiermasz ciast. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na przeprowadzenie operacji serca małego Kubusia. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie uczniów i rodziców, którzy upiekli, dostarczyli, pakowali, sprzedawali i kupowali ciasta. „Dobro powraca” i tego życzymy wszystkim Dobroczyńcom :)

7 lutego odbyła się zabawa karnawałowa. Nie zabrakło tańca, zabaw oraz pięknych stroi karnawałowych. Dziękujemy za wspólną zabawę animatorom. Zapraszamy za rok. 

 

TURNIEJ GIER I ZABAW W ZS W WAGANOWICACH

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 I 22 STYCZNIA SWOJE ŚWIĘTO OBCHODZĄ  NASI KOCHANI DZIADKOWIE. Z TEJ OKAZJI  PRZEDSZKOLAKI, ZERÓWKOWICZE ORAZ UCZNIOWIE KLAS DRUGICH  PRZYGOTOWALI PIĘKNE WIERSZE I PIOSENKI. NIE ZABRAKŁO TEŻ TAŃCA, ZABAWNYCH SKECZY, KTÓRE ZOSTAŁY NAGRODZONE GROMKIMI BRAWAMI. WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM SKŁADAMY SERDECZNE ŻYCZENIA ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, RADOŚCI ORAZ WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI.

FIZYKA DLA SMYKA

"TAJEMNICE ŚWIATŁA"

9 i 10 stycznia w naszej szkole odbyły się pokazy naukowe dla najmłodszych. Jest to oferta edukacyjna przygotowana pzrez Akademię Nauki w Olszytynie. Pokazy naukowe „Fizyka dla Smyka” mają na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Gwiazdami pokazów naukowych "Fizyka dla Smyka" są dzieci. W czasie 45 minutowego spotkania, pod przewodnictwem Pana Tomasza Godzińskiego przeprowadzili kilkanaście ciekawych eksperymentów fizycznych korzystając z unikalnych zestawów edukacyjnych Akademii. Tematem zajęć było światło a w tym: rozszczepianie światła, tęcza, zabawa z kolorami, peryskop, światło stroboskopowe, laser, iluzje optyczne, podczerwień oraz ultrafiolet. Młodzi uczestnicy świetnie bawili się podczas tego pokazu i z niecierpliwością czekąją na kolejny.

ORSZAK TRZECH KRÓLI NIEDŹWIEDZIU 

W tym roku pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich" po raz pierwszy odbył się piękny i radosny orszak w Niedźwiedziu. Organizatorem akcji była grupa osób ze "Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych" z Ratajowa. Licznie zgromadzeni wierni, Ksiądz Proboszcz Bronisław Pituła, ksiądz Maciej Migalski, Dyrekcja Szkoły oraz orkiestra ruszyli w orszaku prowadzonym przez Królów, aniołków i pasterzy. Wszyscy udali się  do kościoła parafialnego pod wezwaniem Św.Wojciecha w Niedźwiedziu. Msza Święta, występ jasełkowy wspólne śpiewanie kolęd zjednoczyły całą społeczność. Radosne Święto Objawienia Pańskiego zakończył poczęstunek przygotowany przez "Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych" w budynku wielofuncjnym w Niedżwiedziu.

 

JASEŁKA 2017

22 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka. To niezwykłe wydarzenie zostało przygotowane przez  nauczycieli katechetów: Marię Caputę i Macieja Jagiełkę oraz uczniów poszczególnych klas. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wytrwale pracowali abyśmy mogli na chwilę zatrzymać się i w skupieniu przeżyć ten świąteczny czas.  Nie zabrakło pięknej scenerii oraz wspólnego kolędowania. Wszyscy widzowie w tym zaproszeni goście w tym Ksiądz Proboszcz Bronisław Pituła oraz przedstawiciele władz gminnych byli pod wielkim wrażeniem obejrzanego widowiska.

WIGILIA

Wigilia to chyba najpiękniejszy dzień w roku. Pełen serdeczności, życzliwości, wybaczenia. W przedszkolu obchodziliśmy ją 22 grudnia. Najpierw dzieci obejrzały piękne przedstawienie o narodzeniu Dzieciątka Bożego, przygotowane przez  młodzież z naszej szkoły. Póżniej zjadły uroczysty obiad, zaczynając od łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. W tle oczywiście słychać było piękne kolędy.

 

SZLACHETNA PACZKA

            W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szlachetna Paczka”. Koordynatorami byli uczniowie kl.IIIG, którzy ogłosili zbiórkę żywności, środków czystości, artykułów papierniczych, posegregowali zebrane dary i zawieźli do bazy. Uczniowie i ich rodzice bardzo zaangażowali się w akcję. Dzięki temu udało nam się współtworzyć paczki dla trzech rodzin i Domu Dziecka w Miechowie. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy sprawić radość potrzebującym.   „Szlachetna Paczka uszczęśliwia, poprawia warunki bytowe, wyciska łzy i daje poczucie, że w trudnych chwilach można liczyć na wsparcie drugiego człowieka. „WARTO POMAGAĆ”.

 
POMOC POTRZEBUJĄCYM
Nie wszystkim dzieciom czas świąt kojarzy się miło i przyjemnie, z prezentami i czasem spędzonym z rodziną. Ale dzięki dobrym ludziom na pewno będzie przyjemniejszy. Na naszą prośbę nasze przedszkolaki wraz z rodzicami przyniosły słodycze, które przekazałyśmy dzieciom z Domu Dziecka w Miechowie.
 
 
 
Zbliżają się Święta. Wśród wielu prac plastycznych o tej tematyce, przedszkolaki zrobiły też kartki świąteczne. Prace zostały zgłoszone do miedzyprzedszkolnego konkursu "Najładniejsza Kartka Świąteczna" zorganizowanego przez przedszkole "Promyczek" z Michałowicach. Panie przyjechały do nas, wręczyły dyplomy i drobne upominki.
 
 
 
Choinka już ubrana, Mikołaj już był…. coraz bliżej święta. Atmosfera świąteczna zapanowała tym bardziej podczas malowania bombek choinkowych. Panie z firmy produkującej bombki najpierw opowiedziała jak się robi szklane ozdoby a następnie wręczyły każdemu dziecku bombkę, którą każdy mógł pomalować wg własnego pomysłu. Na koniec bombki można było obsypać przepięknie błyszczącym brokatem. Małe arcydzieła zawisną w domach, na świątecznych drzewkach.
 
 
 
7 grudnia odwiedziła nas grupa aktorska KAMELEON z przedstawieniem o Mikołaju i listach od dzieci. Przedstawienie było bardzo ciekawe, zabawne a dodatkowo przypomniało dzieciom podstawowe informacje, np. jaka jest pora roku, jakie święta się zbliżają, kiedy przychodzi Mikołaj. Było mnóstwo radości.
 
  

 

MIKOŁAJKI

Wreszcie nadszedł upragniony dzień, wizyta Świętego Mikołaja. Od rana dzieci wypatrywały wyjątkowego gościa. Wreszcie przyszedł. Dzieci powitały go wierszem i piosenkami na jego cześć a następnie Mikołaj wręczył wspaniałe prezenty i zrobił sobie z każdym pamiątkowe zdjęcie.

 

Mikołajkowy turniej piłki nożnej halowej  

      5 XII 2017r. odbył się Mikołajkowy turniej piłki nożnej halowej dla uczniów szkół podstawowych. Skład drużyn dziewcząt i chłopców tworzyli uczniowie klas IV, V i VI, którzy w pięknym stylu wywalczyli dwa II miejsca. Drużynom kibicował św. Mikołaj i oczywiście rozdawał cukierki. Imprezie towarzyszyła wspaniała sportowa atmosfera. 

Nasi najlepsi

W październiku 2017 szkoła językowa  Leader School z siedzibą w Słomnikach zorganizowała konkurs zatytułowany "Sprawdź swój angielski". Była to już druga edycja konkursu. Obydwie odbywały się w Miechowskim Domu Kultury i zgromadziły ponad setkę uczestników z różnych szkół w powiatu miechowskiego i krakowskiego. W tegorocznych zmaganiach udział wzięło troje uczniów Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Niedźwiedziu. Ich wspólny wynik uplasował naszą szkołę na trzecim miejscu w ogólnej klasyfikacji. Patryk Blarowski, uczeń klasy drugiej gimnazjum oraz Wiktoria Gęgotek z klasy 5 uzyskali po 92 proc możliwych do zdobycia punktów. To świetny wynik. Gratulujemy!

DZIEŃ MISIA

26 listopada jest Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia. Z tej okazji, 28 listopada, we wtorek, wszyscy przyszli do przedszkola ubrani na brązowo i ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Ten dzień był wyjątkowy. Były zabawy, konkursy, zagadki dotyczące misiów. Dzieci prezentowały swoje pluszaki, opowiadały o nich a nawet tańczyły z nimi. A największą atrakcją dnia były odwiedziny specjalnego gościa, Misia.

Zajęcia plastyczne z gliną w tle

Klasa IIIb na zajęciach plastycznych miała po raz pierwszy okazję lepić z gliny. Każdy cierpliwie wykonywał powierzone mu zadanie. Efektem ciężkiej pracy są piękne, kolorowe figurki. Uczniowie już czekają na kolejne zajęcia.

 

ANDRZEJKI 2017

Za nami zabawa andrzejkowa. Tradycyjnie odbyły się wróżby, tańce oraz konkursy. Wszyscy  bawili się doskonale od przedszkolaka  po gimnazjalistę. Nad całośćią imprezy czuwały Panie: Renata Hejmo i Elżbieta Mistarz.

 

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

23 listopada w przedszkolu odbyła się impreza andrzejkowa. Główną atrakcją były oczywiście przepiękne stroje. Wróżki, księżniczki, policjanci, batmani i inni prezentowali się wprost bajecznie. Ale były też inne atrakcje. Trochę sobie powróżyliśmy aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości, trochę potańczyliśmy a na koniec był oczywiście słodki poczęstunek. Było bajecznie i kolorowo.

KONKURS JESIENNY

Jesień daje nam mnóstwo darów. Warzywa, kasztany, żołędzie, kolorowe liście. Przepiękne kształty i kolory. A nasze przedszkolaki wykorzystują te wszystkie cuda wykonując przepiękne stworki. Wspólne prace dzieci i rodziców były zachwycające. Każda z nich została nagrodzona pamiątkowym dyplomem i drobnym upominkiem wręczonym przez Pana Dyrektora Roberta Pogana i Panią V-ce Dyrektor Barbarę Bądkowską.

 

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

Kolejny już rok odwiedzamy Bibliotekę Publiczną w Michałowicach. Cykl „Poranek z bajką” bardzo podoba się dzieciakom a przy okazji rozwija zainteresowanie książką, czytaniem. Na dzisiejszym spotkaniu Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę pt. „Kotka Milusia”. Nie była to bajka w formie zwykłej książki tylko zaczarowanej skrzyni. W trakcie omawiania bajki, Pani nawiązała do samodzielności, do tego jak jest ważna, zachęcając do niej dzieci. Po bajce był czas na zabawę a także na kreatywną działalność dzieci podczas malowania farbami. Dzieci były zachwycone.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji  w naszej szkole odbyło się uroczyste  widowisko, którego autorką jest nauczyciel muzyki Pani Maria Szczepaniak. Uczniowie klas II i III Gimnazjum pod opieką Pań: Gabrieli Blarowskiej i Marzeny Kapusty-Kopcińskiej wspaniale wprowadzili wszystkich  w te historyczne wydarzenia tak ważne dla naszego kraju. Na uznanie zasługują: oprawa muzyczna, scenografia jak również świetne przygotowanie uczniów, którzy zamienili salę gimnastyczną w scenę teatralną. W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie,  na którym nie zabrakło przedstawiciela władz Gminy Słomiki Pana Michała Chwastka, księdza proboszcza Bronisława Pituły, Grona Pedagogicznego jak  również rodziców uczniów i pracowników szkoły. Była to okazja do integracji, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych a także chwila refleksji przy słodkim poczęstunku. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, czego dowodem były gromkie brawa i owacja na stojąco. Serdecznie zapraszamy za rok!!! 


 

 Poczet sztandarowy  i przedstawiciele samorządu uczniowskiego godnie reprezentowali naszą szkołę podczas Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym p.w. Bożego Ciała w Słomnikach. Następnie w pochodzie przeszliśmy  przed MGCK w Słomnikach i  złożyliśmy kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym tamte wydarzenia.

 

Wizyta samorządu uczniowskiego na cmentarzu parafialnym klas : 5a i 4b pod opieką Pań: Doroty Kolany i Adrianny Mikołajczyk. Była to chwila refleksji i zadumy zapaliliśmy  znicze z karteczkami -Uczniowie Szkoły Pamiętają 
 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

16 października tuż po święcie Edukacji Narodowej, nasze przedszkolaki wystąpiły przed Dyrekcją Szkoły rodzicami okazji Pasowania na Przedszkolaka. Były wierszyki, piosenki a także improwizacja ruchowa. Po występach artystycznych, Pan Dyrektor pasował wszystkie nowe dzieci na prawdziwego Przedszkolaka, a następnie wręczył pamiątkowe dyplomy.

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

Za nami ważne wydarzenie 16 października dzieci uczęszczajace do klasy pierwszej stały się oficjalnie uczniami naszej szkoły. Piękne wiersze i  piosenki jakie zaprezentowały udowodniły wszystkim, że zasługują na to, aby przystąpić do aktu ślubowania. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki przygotowane przez uczennice klasy IIIb. 

 

13 pażdziernika odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Program artystyczny został przygotowany przez klasy Va i Vb pod kierunkiem Pań: Elżbiety Fricze i Doroty Kolano. W tym roku  gośćmi szczególnymi byli emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszyscy gromkimi brawami nagrodzili występujących artystów. Scenki rodzajowe oraz pełne humoru kwestie przyprawiały wszystkich o uśmiech na twarzy. Po zakończonej uroczystości zaproszeni goście udali sie na słodki poczęstunek. Był to czas na przemyślenia, rozmowy oraz wspomnienia.

Teatrzyk kukiełkowy ,,Królewna Żabka”

6 października nasze przedszkole odwiedził teatrzyk kukiełkowy  z przedstawieniem    pt:  ,,Królewna Żaba”. Dzieci poznały historie trzech synów, którzy stanęli przed wyjątkowo trudnym zadaniem – musieli znaleźć dla siebie mądre    i gospodarne żony. Dwaj z nich postanowili poślubić piękne i bogate panny.   Trzeci zaś wybrał na żonę żabkę. Jednak cała historia jak na baśń przystało zakończyła się szczęśliwie, a Żabka zamieniła się w piękną królewnę i poślubiła księcia. Po przedstawieniu dzieci mogły dotknąć i podziwiać lalki.   Był  to bardzo interesujący spektakl.

Wybory do Samorządu Szkolnego

Na początku września odbyły się wybory  do samrządu szkolnego. Przedstawiamy wyniki:

Przewodnicząca Gabriela Bugaj

Zastępca-Mateusz Jatczak

Skarbnik-Nikola Karcz

Kacper Bądkowski

Aleksandra Natkaniec

Adam  Natkaniec

Opiekunowie Samorzadu Szkolnego: Pani Adrianna Mikołajczyk i Pan Maciej Jagiełka

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

W tym roku wyjątkowo bo 4 września wszyscy uczniowie, rodzice oraz nauczyciele zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby rozpocząć kolejny rok szkolny. Wszystkich zebranych przywitał Pan Dyrektor Robert Pogan oraz Pani V-ce Dyrektor Barbara Bądkowska.  Pomimo zakończonych wakacji każdy z uczniów z uśmiechem zawitał w mury naszej szkoły. Miejmy nadzieję, że ten rok upłynie pod znakiem zdobywania wiedzy, realizowania pasji oraz rozwijania zainteresowań.

 

20 sierpnia odbyły się gminne dożynki w Niedźwiedziu. Nie zabrakło wielu pięknych wieńcy. Jeden z nich Koło Gospodyń Wiejskich z Kacic podarowało Panu Dyrektorowi Robrtowi Poganowi.