Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu

Niedźwiedź 21a, 32-090 Słomniki

Szkolny Klub Podróżnika

 

Bieg Niepodległości- Zalesie 2017 

W ramach działalności SKP postanowiliśmy uczcić Narodowe Święto Niepodległości bardzo aktywnie. W duchu rekreacyjno- turystyczno- patriotycznym, nasi członkowie po raz drugi wzięli udział w „Biegu Niepodległości”. Na trasie 4 kilometrów, w błocie i chłodzie, ale z gorącymi sercami biegliśmy dla naszej Ojczyzny i naszych bohaterów narodowych. Aktywnie spędziliśmy czas na łonie przyrody, pożywiliśmy się smaczną grochówką i zajęliśmy czołowe miejsca. Nasz team składał się z uczniów kl.II i kl.III gimnazjum. Byli to: Aleksandra Jurecka, Dominika Prostak, Magdalena Pawłowska, Gracjan Adamczyk, Olaf Niedziela, Kacper Brach, Adam Natkaniec, Piotr Natkaniec, Dawid Kowalczyk, Kacper Grela, Michał Kłosiński.  Biegliśmy w koszulkach promujących trzeźwość za kierownicą. Akcję „No promil- No problem” prowadziły: Nikola Drożniak, Natalia Cupiał    i Natalia Stanek, które rozdawały uczestnikom imprezy taryfikatory, a dzieciom bajki bezpromilowe. Dobra robota! 

 

Zlot Szkół im. Tadeusza Kościuszki

      W Dniu Edukacji Narodowej (14 października) bieżącego roku przedstawiciele naszej szkoły - uczniowie gimnazjum wraz z opiekunkami wzięli udział w Zlocie Szkół im. Tadeusza Kościuszki, który objął swym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Zlot odbywał się w ramach obchodzonego w 2017 r. Roku Tadeusza Kościuszki. W piękny, słoneczny sobotni dzień mieliśmy okazję obejrzeć wzruszający spektakl teatralny pt." Opowieść sceniczna. Łączmy serca..." autorstwa wybitnej pisarki Pani Barbary Wachowicz. Wzięliśmy również udział w pamiątkowym zdjęciu na krakowskim Rynku - Zdjęcie z Kościuszką. Do oka obiektywu stanęłą nie tylko młodzież kościuszkowska ale również tłumnie przybyła rzesza krakowian, a nawet sam Pan Kościuszko.... aktor  Tomasz Schimscheiner. Pełen wrażeń dzień zakończył się wspólną lekcją śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami", podczas której i my nie oszczędzaliśmy swoich gardeł :)          

    

XVIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2017” 

23 września tradycyjnie wyruszyliśmy na trasę XVIII Świętokrzyskiego  Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2017”.  Pogoda pozwoliła nam dotrzeć do celu. Wędrując piękną, królewską trasą dotarliśmy na spowity tajemniczą mgłą szczyt i nawiązaliśmy nowe znajomości. Jesteśmy z siebie dumni, gdyż  aktywnie spędziliśmy wolny czas, pokonując jednocześnie własne słabości. Chcemy poszerzać grupę tradycjonalistów- zapaleńców i mamy nadzieję, że liczba uczestników wzrośnie w przyszłym roku i będzie nas więcej i więcej.Tradycyjnie wyruszyliśmy na trasę XVIII Świętokrzyskiego  Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2017”.  Pogoda pozwoliła nam dotrzeć do celu. Wędrując piękną, królewską trasą dotarliśmy na spowity tajemniczą mgłą szczyt i nawiązaliśmy nowe znajomości. Jesteśmy z siebie dumni, gdyż  aktywnie spędziliśmy wolny czas, pokonując jednocześnie własne słabości. Chcemy poszerzać grupę tradycjonalistów- zapaleńców i mamy nadzieję, że liczba uczestników wzrośnie w przyszłym roku i będzie nas więcej i więcej.

1 kwietnia 2017r. klubowicze podjęli wyzwanie podczas zajęć „Leśny survival z komandosem”.16-ro śmiałków wykonywało zadania z zakresu orientacji w terenie, pierwszej pomocy, kamuflażu, przygotowywania ogniska oraz sygnałów ratowniczych w pięknych okolicznościach leśnej przyrody. Zdobyli wiedzę z zakresu sztuki przetrwania, zapoznali się ze specjalistycznym sprzętem i wyposażeniem używanym przez żołnierzy wojsk specjalnych. Mieli okazję poznać prawdziwego komandosa. Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.

                                                         

 

ŚCIANKA WSPINACZKOWA

Dnia 1.II.2017r. uczestnicy Szkolnego Klubu Podróżnika ponownie mieli okazję sprawdzić się  na ściance wspinaczkowej. Taki trening pozwala sprawdzić swoją odporność  fizyczną oraz psychiczną. Potrzebna jest ogromna motywacja, aby pokonać zmęczenie, lęk wysokości, niepowodzenia .To świetna wprawka przed wyruszeniem w teren górski i walką z własnymi słabościami. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji. 

OBCOWANIE ZE SZTUKĄ- VINCENT van GOGH 

Dnia 20.XII. 2016r. Klubowicze wyruszyli do pięknego Krakowa. W pierwszej kolejności obejrzeli wystawę prac znanego artysty impresjonizmu Vincenta van Gogha przy dźwiękach muzyki poważnej. Wzięli również udział w warsztatach rysunku. Następnie odcinkiem  Drogi Królewskiej dotarli do Rynku Głównego, gdzie w świątecznej atmosferze obcowali z zabytkami, kulturą i tradycją Małopolski.

W ramach działalności SKP postanowiliśmy spędzić dzień 11 XI w duchu rekreacyjno- turystyczno- patriotycznym. Nasi członkowie wraz z opiekunkami wzięli udział w „Biegu Niepodległości”, który przebiegał na trasie szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba do Santiago de Compostella.    Aktywnie spędziliśmy czas na łonie przyrody, pożywiliśmy się smaczną grochówką i kiełbaską  z ogniska.  Miłą niespodzianką było zajęcie przez naszych uczniów czołowych miejsc w biegu:   I miejsce-  Aleksandra Jurecka   z klasy II gimnazjum,  II miejsce- Dominika Prostak i Adam Natkaniec   z klasy II gimnazjum. Jesteśmy dumni i gratulujemy. 

 

  

XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2016”

24 września tradycyjnie wyruszyliśmy na trasę XVII Świętokrzyskiego  Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2016”. Tym razem pogoda dopisała. Wybraliśmy 10- kilometrową, urokliwą trasę wiodącą przez Świętokrzyski Park Narodowy. Sprawnie dotarliśmy na szczyt, nawiązaliśmy nowe znajomości, a nasi przewodnicy PTTK przekazali nam wiele ciekawostek. Jesteśmy z siebie dumni, gdyż  aktywnie spędziliśmy wolny czas. Było nas więcej niż w ubiegłym roku i mamy nadzieję, że ta liczba wzrośnie w przyszłym roku.

Rajd Świętokrzyski

SARDYNIA 2016- OBÓZ LETNI

W lipcu 2016r. grupa klubowiczów spędziła wakacje na przepięknej wyspie Morza Śródziemnego. 1843 km wspaniałych plaż, zatoczek, skalnych urwisk, szmaragdowe, czyste morze, cudowne, białe plaże, łagodny klimat pozwoliły nam cudownie spędzić ten czas. Zwiedziliśmy stolicę wyspy Cagliari, Arbatax z czerwonymi skałami Roccia Rossa, miasteczko Tortoli, wypoczywaliśmy na plaży Ori, w drodze powrotnej Pizę z Campo dei Miracoli (Pole Cudów) oraz Ołomuniec (miasto wojaka Szwejka w Czechach). Wyruszyliśmy w cudowny rejs Golfo di Orosei do najsłynniejszych i najpiękniejszych plaż dostępnych tylko od strony morza: Cala Goloritze, Cala Mariolu, Cala Luna. Bawiliśmy się cudownie. Czekamy na kolejne wakacje. 

 

W dn. 11-12. 03.2016r. zorganizowane zostały zajęcia w ramach Szkolnego Klubu Podróżnika. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach z turystyki (program i kalkulacja wycieczki) pracując z mapą i przewodnikiem. Wykazali się dużą kreatywnością tworząc teatr cieni. Odbyła się projekcja filmu „Everest”, wspólna kolacja i śniadanie. Noc spędziliśmy w śpiworkach na sali gimnastycznej naszej szkoły… …nie mogło więc zabraknąć nocnych opowieści z dreszczykiem.

Warsztaty z turystyki

Warsztaty z turystyki

Warsztaty z turystyki

20.02.2016r. uczestnicy Szkolnego Klubu Podróżnika próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Uczniowie mogli przez chwilę poczuć się jak turyści uprawiający wspinaczkę skałkową. Zmierzyli się ze swoimi słabościami: niepewnością, lękiem wysokości. Poradzili sobie świetnie. Niektórzy nawet „złapali” wspinaczkowego bakcyla.

ściana wspinaczkowa

ściana wspinaczkowa

ściana wspinaczkowa

W dniach 20-21.11.2015 roku członkowie Szkolnego Koła Turystyki udali się na 2-dniowy rajd do Dolinki Bętkowskiej. W piątkowe popołudnie dotarliśmy do schroniska PTSM w Łazach, grupa dyżurna przygotowała nam ognisko i kolację z grilla, resztę wieczoru spędziliśmy w świetlicy pracując w zespołach zadaniowych. W sobotni poranek grupa dyżurna przygotowała dla wszystkich śniadanie i wyruszyliśmy Dolinką Bętkowską szukać Promienia Słońca, Kamienia Szczęścia, Kostura Wędrowca i Ulotnej Chwili. W ramach rajdu odbyły się warsztaty z zakresu organizacji turystyki. Nauczyliśmy się być ze sobą, dzielić wspólnie chwile, pracować i tworzyć razem.  Wspaniale bawiliśmy się w towarzystwie grupy ze Szkolnego Koła Turystyki z Zespołu Szkół w Słomnikach. Udział w rajdzie wzięło 51 uczniów klas VI SP i I-III G.

Dolinki Krakowskie

 

30 X  2015r. odbyło się spotkanie „szkolnych klubowiczów”, którego celem było zapoznanie się z działalnością klubu, rekreacyjno- poznawczy  spacer po okolicy w formie nordic walking ( z kijkami) oraz wspólne zabawy, wykonywanie zadań turystycznych, zadań z pierwszej pomocy oraz wspólny grill. Uczniowie dopisali, było aż 20 osób. Bardzo się cieszymy i już planujemy kolejny wspólny czas.

SKP

26 września 2015 wyruszyliśmy na trasę XVI Świętokrzyskiego  Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2015”. Ulewny deszcz przemoczył nas, ale nie wystraszył. Przeszliśmy razem 17 kilometrów  ze  śpiewem na ustach. Jesteśmy z siebie dumni, gdyż  sprawdziliśmy się w ekstremalnych  warunkach  i  zadowoleni, gdyż  nawiązaliśmy nowe znajomości. Chcielibyśmy, aby w przyszłym  roku było nas więcej. 

 XVI Rajd Świętokrzyski

XVI Rajd Świętokrzyski

XVI Rajd Świętokrzyski

SKP

SKP

GARGANO 2015- OBÓZ LETNI

      W lipcu 2015r. grupa klubowiczów spędziła wakacje na przepięknym włoskim półwyspie Gargano. Wspaniałe plaże, zatoczki, skalne urwiska, błękitne, czyste morze, cudowne plaże, pozwoliły nam cudownie spędzić ten czas. Zwiedziliśmy San Giovanni Rotondo - miejsce związane z kultem Ojca Pio, Monte Sant'Angelo z Sanktuarium św. Michała Archanioła, konsekrowanym w 493r., grotą św. Michała, urokliwe, włoskie, małe miasteczka.  W drodze powrotnej Wiedeń, a w nim Parlament, Ratusz, Operę, Belweder, spacer po starówce: Katedra Św. Szczepana, Hofburg, Grabenstrasse. Wyruszyliśmy      w cudowny rejs statkiem wzdłuż wybrzeża półwyspu Gargano: wspaniałe widoki, turkusowa woda, skały, białe klify, zwiedzanie jaskiń i grot  oraz kąpiele w najpiękniejszych zatokach. Bawiliśmy się cudownie. Czekamy na kolejne wakacje.